17 Ekim 2014 Cuma

cevdet Said-Oku


Cevdet Said
Oku / Kerem Sahibi Rabbinin adıyla
Bilgi Güç İlişkisi
Pınar Yayınları 1988 De kaleme alınmıştır

    Ünlü İslam düşünürlerinden olan Cevdet Said; Suriyeli olup, çağdaş düşünce özgürlüğünün savunucularındandır.Kitaplarında tahmin ettiğinizden çok daha güzel yerlere engin bir bilgi birikimi ve evrensel bir bakış açısıyla size sunmaktadır. Elime kalemi adığımda büyük büyük satırlar çizdirebilecek bir yazar.
     Oku kitabını okuduktan sonra kendinize şu soruyu sormanız muhtemel: şimdiye kadar okuduklarım neydi, okudum mu yoksa göz mü gezdirdim. Peki Okumak neydi ki ? Oku demişti Allah ilk vahiyde , okuyoruz işte Kuran okuyoruz, kitaplar okuyoruz.Okullar bitiriyoruz ama Nasıl? Nasıl okuyoruz...Kainat... Onu okuyabiliyor muyuz... Tarih??????...

     İkra ayetini sadece Kuran okumak ya da kainatı okumak düşüncesinden ziyade çok daha farklı bakış açıları sunmuştur.Kitabın büyük çoğunluğunu oluşturan İlim başlığı altında çok güzel istifade edilecek bilgilere yer vermiştir...

      Kitapta en çok ilgimi çeken noktolardan birisi, İlmi, okumayı, eğitimi; şahıslar dünyasıyla ilişkilendirmiş olması...
Şöyle demiştir: Şahıslar dünyası: Şüphesiz şahıslardan kasıt, ilmi takdim eden ve ilerleten kimselerdir. Öyle ise nasıl olur da onları ilmin önünde engel olarak değerlendiririz? İş nerede ise birbiriyle çelişki arzetmektedir. Her bir konuya hakkını vermek için meselenin bütün boyutlarına dikkatle bakmamız gerekmektedir.

   Kitapta ikinci ilgimi çeken nokta İlimle Hevanın ilişkilendirilmesi. Düşünün ki neyi, ne için okuyorsunuz? Okuduklarınız, okumak istedikleriniz, nefsinizin hevasını kabartmak için olmasın? Fakat hevayı nasıl tanıyacağız girişini, bizi ele geçirişine nasıl dur diyeceğiz? Hevayı keşfetmek Zeka alametidir Diyor yazar ve Hevanın kaynağını, kişinin zatını sevmesi olarak gösteriyor.
   
Kitabı ilk elime aldığımda çizdiğim yerleri not etmeyi ve burada yayınlamayı düşünmüştüm fakat öyle derin noktalara değinmişki başta da dediğim gibi bazen bütün bir sayfayı daire içine aldığım olmuştur.
Cevdet Saidin elimde bir çok kitabı var şu an. Onlarıda okuyup bir bir tanıtmayı çok istiyorum.
Cevdet Said çok çok tatlı bir insan, internette videolarına ulaşabilirsiniz. Özellikle Suriye hakkında Hilal tv nin bir programı var.
Konuşma tarzı, giyimindeki mütevazilik beni çok etkiledi.
Allahım Hayırlı ilim nasip etsin. İstifade edeceğimiz kitapları okumayı, okuduklarımızı anlamayı, hayatımıza geçirmeyi, güzel bir dille anlatabilmeyi nasip etsin. Her okuduğumuzu analiz etmeyi batılın karşısında durabilmeyi nasip etsin.


 Bir iki not (kitabın içerisinden)
Peygambern okur-yazar olmamasının anlamı şudur: Yani insanlar okur-yazar olmadan hiçbir şey meydana getiremezler. Allahın okur-yazar olmayan bir peygambere "okumayı" emretmesi, ümmiliğin kaldırıldığı ve yeni bir devrin başladığının işaretidir.
şayet insanlar her şeyi kaybetseler ve sadece kitaplar kalsa, kaybedilenleri yeniden getirmek mümkündür. Fakat, kitaplarla beraber herşeyi kaybetseler o zaman ilmin geliştiği kadar bir zamana yeniden muhtaç olurlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...