6 Ocak 2014 Pazartesi

Bebeğim için ilk Patiğim....

 İlk paylaşımım kolay bir patik olsun. Oğlumu beklediğim günlerde bir hevesle örmüştüm bu patiği.
Nakonu beyaz bebe yünüyle ördüğüm bu patiğin açıklaması vermezsem olmaz tabi.
 Ben ilk patik örmeye başladığımda lisedeydim. Tarih öğretmenimizin bebeğinin olacağını öğrendiğimde onun için yapmıştım. Kırmızı beyaz ponponlu bir patikti.
Patik yapmak bazılarına zor gelebilir ama. Örgüyü az çok bilen kesme ve artırma işlemini öğrenen herkesin yapabileceği birşey.
Nasıl mı yapılır ?

 Yenidoğan için :
49 ilmek başlanır.2 sıra Haraşo örgü yapılır. 3. sırada ilmekler 24 haraşo 1dolama 1 düz 1 dolama bir haraşo şeklinde ilk sıra bitirilir.ve her sırada düz örülen ortadaki ilmeğin her iki yanından birer artırma yapılır. toplma 5 defa bu işlemi yaptımtan sonra, 2 cm daha haraşo örülür.
Daha sonra ilmekler 24+11+24 şeklinde 3e ayrılır. Ortadaki 11 ilmek her sırada örülürken, aynı zamanda her düz sırada (yani önü diye karar verdiğiniz yüzünde) 24 ilmekten 10 defa birer ilmek kesilerek 14 ilmeğe düşürülür.(ortadaki 11 sabit olacak, her sırada yanlardan birer birer keseceksiniz)
toplam 39 ilmekle örgüye devam edilir. 2 sıra haraşo 1 cm düz, 1 sıra ajur modeli (bir artır bir kes),1 cm düz örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.
Ajur yaptığınız yerden örgü katlanır ve altı ve arkası birleştirilir. Ajurun içinden kurdele geçirilir.
Patiğiniz kullanıma hazır.
Güle Güle giyinsin bebişler.
Eger daha büyümüş bir bebeğe yapacaksanız ilmekleri artımanız gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...